sprawdź co dostaniesz gratis dowiedz się więcej o jakości brylantów zapoznaj się z tabelą rozmiarów

Kompendium wiedzy

O JAKOŚCI KAMIENI

Kupując biżuterię z brylantami powinieneś zwrócić uwagę na cztery cechy określające wartość oprawionego kamienia - 4C

Czystość

określana kolejno: IF, VVS1, VVS2, VS, VS2, SI, SI2, P1, P2,P3

- oznacza ilość inkluzji, czyli wtrąceń pochodzenia naturalnego widoczną w kamieniu. Ekspertyzę gemmologiczną, służącą określeniu czystości wykonuje specjalista przy użyciu lupy o 10 x powiększeniu.

Ilustracja - czystość diamentów


Kamienie czystości:

 • IF - to lupowo czyste diamenty o najwyższej jakości - bez skazy.
 • VVS - zawierają minimalne, prawie nie widoczne pod lupą inkluzje.
 • VS - zawierają małe inkluzje trundno zauważalne przy powiększeniu 10x pod lupą.
 • SI - to kamienie średniej klasy. Ilość inkluzji jest zdecydowanie większa niż w przypadku kamieni o wyższych czystościach, ale wciąż nie widoczna gołym okiem.
 • P1 - charakteryzują się faktem, iż wtrącenia widoczne choć trudno zauważalne są gołym okiem.
 • P2 - wrostki są łatwo zauważalne okiem nieuzbrojonym.
 • P3 - bardzo zanieczyszczone kamienie, w których zatraca się charakterystyczna dla diamentów brylancja, czyli doskonała harmonia połysku.

Barwa

określana kolejnymi literami alfabetu ; D, E, F, G, H, I, J, K, L, M - Z.
Im bliżej początku alfabetu tym kamień jest bielszy i bardziej pożądany.


Szlif

kamienie szlache występują w różnych szlifach oraz kształtach. Najpopularniejszym dla diamentów jest szlif okągły brylantowy.
Należy pamiętać jednak że wśród szlifów brylantowych wyróżniamy różne kształty min. okrągły, owalny, łezka, serce, kwadratowy tzw "princessa". Szlify brylantowe charakteryzują się odpowiednimi proporcjami oraz niezmieną ilością faset w liczbie 58.


Masa

w wypadku kamieni szlachetnych jako jednostkę masy przyjęto karaty. 1 ct = 0,20 g.


Wszystkie wymienione wyżej cechy wpływają na wartość brylantów. Zdecydowana większość sklepów jubilerskich pomija kwestię czystości, barwy, szlifu lub ogranicza świadomość klienta. Niedbałość ta wynika z bardzo niskiego poziomu wiedzy sprzedawców, dlatego warto korzystać z polecanych firm, niekoniecznie rozpopularyzowanych przez media.

Najlepszym sposobem inwestycji jest zakup pierścionka ze złota o jak najwyższej próbie, z brylantami bardzo czystymi ; VVS lub VS, o doskonałej barwie oraz nienagannym szlifie. Inwestowanie w złoto i diamenty jest w obecnych czasach najbezpieczniejszym sposobem lokowania kapitału. Jeśli nie stać Cie na zakup pierścionka z brylantem najwyższej jakości i wahasz się nad zakupem pierścionka z cyrkonią - nie popełnij błędu. Kup pierścionek z brylantem niższej czytości ( np. P1, P2), ale zyskaj pewność, że będzie on wiecznym dowodem miłości , a po kilkudziesięciu latach będzie lśnił tym samym blaskiem co dziś. Cyrkonie są bardzo miękkim, a co za tym idzie nietrwałym materiałem. Pod wpływem noszenia zcierają się, tracą blask, stają się mleczne, a w ostateczności zupełnie wykruszają się.

 • SANCZIA GROUP
  RÓŻANA 1A
  41-500 CHORZÓW
 • (0) 32 726 26 09
  +48 792 010 500
  +48 533 481 139
 • kontakt@bizuteriazbrylantami.pl